Základní škola a Mateřská škola Děčín III, Březová 369/25, příspěvková organizace +420 412 513 297 skola@zsamsbrezova.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE

  • Zápis pro žáky / děti z území Ukrajiny

    Zápis k povinné školní docházce a předškolnímu vzdělávání určený pro přijímání cizinců, kterým byla v ČR poskytnuta dočasná ochrana v…

    čtvrtek | 26.květen 2022 | 11:58

NAŠE ŠKOLA

  • REKONSTRUOVANÁ ŠKOLA

KAM PO ŠKOLE?

KAM PO ŠKOLE?

8.A poznávala krásny NP České Švýcarsko v krásné a zajímavé krajinné oblasti Jetřichovice. Kluci a děvčata strávili den v poznávání přírodních památek, vyhlídek a zvládli náročné výzvy a výšlapy za krásného slunného dne.

Po klikaté cestě autobusem jsme vystoupili v Jetřichovicích a upoutala nás Mariina vyhlídka. Celá skupina se rozhodla, že cestu dokáže zvládnout a výšlap byl zdolán. Výhled byl nádherný a počasí nám celý den přálo. Další krásná výzva nás čekala po příjemném občerstvení v Pavlínině údolí a vše bylo naprosto úchvatné.

8.A byla prima parta a těšíme se na další společné akce.

Tř. uč. Mgr. Pavlína Kopejsková

středa, 22 červen 2022 09:31 | AKTUALITY ŠKOLA

Školní výlet 7.B

V pondělí 13. června jsme se 7.B vyrazili na dlouho očekávaný dvoudenní školní výlet k Máchovu jezeru. 19 žáků a 2 dospělí s krosnami či méně pohodlnými zavazadly na zádech čekalo krátce po osmé hodině ranní před Hlavním vlakovým nádražím v Děčíně. Cesta probíhala naprosto klidně, až těsně před cílem začalo poměrně hustě pršet a my jsme se trochu zděsili. Po zhruba 15 minutách čekání na nádraží v Doksech se vypršelo a my jsme mohli pěšky pokračovat směr rekreační a sportovní areál Termit 25. Cestou jsme se ještě zastavili na doksanském náměstí, kde si naši „velcí“ sedmáci zakoupili umělohmotné pistolky do vody. Po dalších 15 minutách jsme byli na místě. Celkem rychle jsme se ubytovali a okamžitě vyrazili okusit veškerá sportoviště v areálu. Kluci si s sebou vzali hokejky a florbalky a hned rozehráli velké bitvy na hokejbalovém hřišti. Další si šli zahrát na fotbalové, beachvolejbalové hřiště, někteří cvičili na workoutovém hřišti. Holky se šly smočit do bazénu.

Počasí nám přálo, a tak jsme se odpoledne vydali směr Máchovo jezero. Cestou jsme několikrát hráli tzv. bouřku, kdy učitel bez upozornění zakřičí „bouřka“ a  všichni se musí v okruhu 20 metrů kamkoliv schovat. Posléze jsme zjistili, že kolem 16. hodiny má začít pršet, a tak jsme přidali do kroku. Téměř všichni na „Mácháči“ naskákali do poměrně chladné vody i  se svými „slavnými“ pistolkami a pořádně se vyřádili. V 16 hodin začalo skutečně pršet a my jsme se schovali pod velkou stříšku na pláži. Poté se už všichni těšili na večeři. Jako správní zálesáci jsme potom po jídle připravili ohniště (naštěstí jsme sehnali suché dřevo). Kluci sekali i řezali dříví a šlo jim to pěkně od ruky. Téměř všichni si pak opekli buřtíka a chléb. Poté už opět vypukly řeže především fotbalové a beachvolejbalové. Kluci dokonce vyzvali na souboj mnohem starší kluky z ústeckého gymnázia a ve fotbale je porazili. Znaveni celodenní šichtou se všichni osprchovali, v poklidu ulehli do svých pelíšků a po 23. hodině už nikdo ani „nepípl“ a slastně hnípal.

Po ranní snídani jsme hned vyrazili na beachvolejbalové hřiště a odehráli třídní turnaj v přehazované. Poté ještě došlo na fotbalový zápas, stolní tenis, koupání v bazénu a dobrý oběd. Zabalili jsme a vyrazili ještě jednou k Máchovu jezeru. Bylo výrazně tepleji než předešlý den, a tak děcka ve vodě řádila opravdu dlouho. Mezitím jsme vyhlásili soutěž o nejlepší výtvor z písku na téma „sport“. Tolik skvělých architektů a stavbyvedoucích na jednom místě jsem ještě neviděl. Nakonec vyhráli všichni a vzhledem k tomu, že nám vyzbyly ještě nějaké penízky, každý si mohl vybrat jednu větší sladkost. Udělali jsme ještě společné foto a vyrazili na doksanské nádraží. Úsměvy a dobrá nálada značily, že se výlet opravdu vydařil.

Příští rok na viděnou!

Mgr. Michal Pazderka

V hodinách pracovní výchovy stříháme, lepíme, tvoříme...

A protože v mé třídě mám opravdu šikovné holky i kluky, tak jsem si pro ně připravila práci s jehlou a bavlnkou! Sice to zpočátku bylo náročné - připravit a nastříhat si látku, navléknout bavlnku do té miniaturní dírky a začít šít. Nakonec ještě vystříhat kytičky a přišít je k látce knoflíkem!

Výsledek mých opravdu zručných třeťáčků můžete vidět na výsledné fotce. Je to nádhera :-)

Mgr. Pavla Dernerová

V pondělí 20. června se třídy 3.A a 3.B vypravily na školní výlet do ZOO Praha.
Po počáteční deštivé sprše a opravdu černé obloze se nakonec počasí umoudřilo, vysvitlo sluníčko a my si mohli výlet pořádně užít. Společně jsme navštívili indonéskou džungli, viděli lední medvědy, slony, žirafy, prošli papouščí stezkou až k lachtanům. Po svačině a nákupním maratonu v suvenýrech naše kroky směřovaly do pavilonu obřích želv, dále pak do pavilonu šelem a goril. Cestou zpět nám dělaly společnost plameňáci a opičáci. Naše poslední kroky vedly k tučňákům. Pak už naše cesta vedla k autobusu a unavení po náročném dni jsme spokojení odjeli zpátky do Děčína. 

Mgr. Pavla Dernerová
středa, 22 červen 2022 09:08 | AKTUALITY ŠKOLA

3. A v knihovně

Ve středu 8. června 2022 navštívila 3.A Městskou knihovnu v Děčíně. Paní knihovnice dětem představila celou knihovnu - od přízemí až po nejvyšší patro Dokonce mohli nahlédnout i do archívu knih! S paní knihovnicí si děti povídaly o pohádkových knížkách, jmenovaly i autory pohádek, o kterých jsme se učili ve škole. Děti měly připravené čtenářské listy o knize, kterou přečetly. Své zápisy o knížkách s obrázky nakonec děti vystavily v knihovně. 

Mgr. Pavla Dernerová
pondělí, 20 červen 2022 13:24 | AKTUALITY ŠKOLA

Ceny pro mladé biology

Naše škola každoročně uděluje publikace nejšikovnějším žákům, kteří se zapojují do soutěží s biologickou tématikou. Letos byly ceny předány žákům v pátek 17. června 2022.

Nela Havránková obdržela nejnovější vydání knihy Savci České republiky, ve které se dozví nejen jak jednotlivé savce od sebe rozeznat a kde se u nás vyskytují, kniha zároveň pojednává i o ekologii a ochraně savců.
Jan Miškovský potom dostal publikaci Motýli, která mu pomůže v orientaci mezi základními druhy nočních a denních motýlů.
Lukáš Hartig dostal knihu Ptáci Česka a Slovenka, která obsahuje QR kódy s hlasy příslušných ptáků a Thahn Luan Vo pak bude rozšiřovat své znalosti botaniky s knihou Co tu kvete?

Knihy pro žáky nebyly vybrány náhodně. Žáků jsem se nejdříve zeptal, jaké zaměření by měly knihy mít a poté jsem vybral nejvhodnější tituly, které znám a mnohdy i sám vlastním ve své knihovně. Žáky ceny velice potěšily.

Děkuji jim za výkony, které letos předvedli ve vědomostních soutěžích a za jejich zájem o přírodu jako takovou.

Mgr. Lukáš Bartoň

 

pondělí, 20 červen 2022 13:19 | AKTUALITY ŠKOLA

NPR Růžák

Ve středu 16. června 2022 se v rámci programu „Škola národního parku“ žáci 7.A zúčastnili botanické exkurze/brigády na Růžovském vrchu. Cílem bylo žáky seznámit s květenou NPR Růžák a zapojit je do potlačení šíření invazivní netýkavky malokvěté.

Aby žáci vytrhávali jen to, co mají, museli se nejprve seznámit s tím, jak taková netýkavka malokvětá vypadá, a navíc ji museli umět odlišit od naší původní netýkavky nedůtklivé, která mnohde tvořila s invazivní netýkavkou smíšené porosty. Žáci rozlišování rostlin zvládli na výbornou a opravdu vytrhávali jen ty rostliny, které měli.

Práce ve stínu lesa byla příjemná, avšak směrem k vrcholu již některým docházely síly a také zásoby pití a jídla. I přes vypětí sil zvládli žáci vyčistit od netýkavky malokvěté nejdůležitější části NPR, za což jim patří pochvala. Za vynaložené úsilí jsem pak žáky odměnil zmrzlinou.

Děkuji všem, kteří se akce zúčastnili, a rovněž děkuji zaměstnancům NP České Švýcarsko Mgr. Ivaně Markové a Ing. Jarmile Judové za realizaci této akce.

Mgr. Lukáš Bartoň

V pondělí 13. června se žáci 9.A vydali na geologickou exkurzi po Děčínském Sněžníku. Společně s nimi se exkurze účastnili i další vybraní žáci z ostatních ročníků. Žáci zde byli seznámeni s původem hory a různými geomorfologickými tvary jako např. skalní převisy, skalní mísy, skalní hřib a mnoho dalšího. Po cestě byli pak upozorňováni i na biotu, kterou jsme potkávali. Z rostlin zde viděli např. 3 druhy přesliček – lesní, rolní a bahenní, hadí kořen větší, kohoutek luční atp. Z živočichů pak skokana hnědého, různé chlupaté housenky jako např. housenku přástevníka velkého, blíže neurčeného kozlíčka, larvu mravkolva, chráněného svižníka polního a mnoho dalšího. Na loukách pod Sněžníkem bylo k vidění množství pavouků – žáci viděli např. křižáka skvostného, lovčíka hajního i s kokonem anebo médii démonizovanou, ale prakticky neškodnou zápřednici. Přes větrné a chladnější počasí bylo zvířat k vidění celkem dost.

Na závěr proběhlo shrnutí zásadních informací týkajících se geologie místa, a to formou pracovního listu. Žáci se rozdělili do skupin, každá skupina pak měla za úkol vypracovat příslušnou část pracovního listu. Žáci pak své výsledky presentovali před zbytkem třídy, který si tak zkompletoval příslušnou část listu, na kterém zrovna nepracovali. Součástí pracovního listu byly pak 4 dobrovolné domácí úkoly, za jejichž vypracování mohou žáci získat jedničku.

Akce proběhla hladce a všichni jsme si exkurzi velice užili.

Děkuji všem účastníkům z řad žáků a paní učitelce Lipenské za doprovod a asistenci na této akci.

Mgr. Lukáš Bartoň

pondělí, 20 červen 2022 13:01 | AKTUALITY ŠKOLA

Zoopark Chomutov

V pátek 10. června se žáci 7.A účastnili exkurze do chomutovského zooparku. Součástí procházky po zoo byl vzdělávací program zaměřený na hmyz. Děti si s lektorem v úvodu zopakovaly základní informace o hmyzu a pak se vydaly na procházku zoo, kde některé druhy hmyzu samy hledaly a poznávaly. Klenoty zoo – páchníka hnědého a roháče obecného se nám však najít nepodařilo. Po konci vzdělávacího programu následovala procházka po zoo, děti si prohlédly jednotlivá zvířata, obzvlášť úspěšné byly u žáků charzy žlutohrdlé, pandy červené či expozice plazů.

Budu se těšit na některé z příštích akcí.

Mgr. Lukáš Bartoň

Strana 1 z 33