Letní škola – skupina pod vedením p. uč. Lukáše Bartoně, p. uč. Andrey Patové a p. asistentky Veroniky Pavlíkové
V týdnu od 16. do 20. srpna se na naší škole konala letní škola, jejímž cílem bylo rozvíjet čtenářskou a matematickou gramotnost, přírodní a kulturní základ a podpořit kompetence žáků k učení.
První den jsem žáky seznámil s mikroskopem. Žáci si osvojili práci s ním, zároveň se dozvěděli, jaká jsou pravidla mikroskopování a vypracovávání laboratorních protokolů. Sami si museli připravit vodní preparát mechu měříku, ve kterém viděli chloroplasty, naučili se vypočítávat zvětšení objektu v mikroskopu a formulování závěru laboratorního protokolu aj. Odpoledne pro ně byla připravena exkurze na Pastýřskou stěnu pod mým vedením. Žákům zde byly presentovány různé typy lesů a část fauny, která je obývá – např. se nám podařilo nalákat na nahrávku strakapouda velkého, děti si mohly z blízka prohlédnout slepýše či pozorovat saranče modrokřídlé, které obývá zejména naše stepní lokality a v Děčíně není mnoho míst, kde by se dalo vidět.
V úterý jsem měl pro žáky na dopoledne připraven blok úkolů o fauně Děčína. Prostřednictvím různých úkolů se seznámili s čápy a volavkami, na iPadech si zahráli hru na poznávání zvířat Děčína připravenou v aplikaci Kahoot! a dále se pak detailněji seznámili s životem ježků. Vrcholem tohoto bloku pak bylo odhalení tajemného obsahu kyblíku, který jsem ten den s sebou přinesl. Pro žáky jsem připravil demonstraci strašilek a pakobylek a larev tropických zlatohlávků. Pakobylku si žáci mohli dokonce vzít do ruky a pokud chtěli, tak se s ní i vyfotit. Paní učitelka Patová měla pak v závěru dopoledne pro žáky připravené pokusy s balónkem, kdy se žáci snažili balónek propíchnout špejlí nebo špendlíkem tak, aby nepraskl a mnoho dalšího. Odpolední část dne byla věnována návštěvě Zoo Děčín. Zde jsem pro žáky připravil soutěž. Děti vytvořily tři týmy a jejich úkolem bylo vypsat v omezeném čase všechna zvířata v zoo, která se vyskytují ve volné přírodě naší republiky. Tým, který měl nejvíce zvířat správně, vyhrál. Úkol to nebyl úplně jednoduchý, jelikož areál výskytu zvířat je na cedulkách v zoo vyznačen pouze červenou barvou na mapě světa, takže se žáci nedříve museli v týmu shodnout na tom, kde vlastně leží ČR. Během soutěže měli žáci povoleny mobilní telefony, které mnozí využili k ověření správnosti svých domněnek.
Ve středu ráno byly všem žákům rozdány z mých soukromých zásob ceny za soutěž v zoo – každý dostal výtisk časopisu Přírodovědci.cz, vítězný tým pak ještě obdržel medaile a rozličné materiály s přírodopisnou tématikou. Hlavním tématem středečního dne pak bylo lidské tělo. Žáci si zkusili – tak jako i v předchozích dnech – rozličnou práci s textem, museli spočítat kolik svalů člověk má a kolik se jich zapojuje do činnosti při rozličných úkonech, seznámili se s anatomií kosterní a svalové soustavy a s vybranými orgány lidského těla, spočítali si také například to, kolik může měřit trávicí soustava lidského těla. V souvislosti s tématem si žáci vyrobili jednoduchý model bránice za použití PET lahve a balónků a dozvěděli se tak, jak je vůbec možné, že se jejich plíce při nádechu naplňují vzduchem. V bloku zvaném „Učíme se efektivně“ se pak žáci seznámili s tipy a triky, jak se efektivně učit a opakovat si látku, kterou probírali ve škole. Odpoledne se pak děti vydaly pod vedením p. uč. Patové a p. asist. Pavlíkové na sportovní výlet na cyklostezce. Všichni vyrazili na svých bruslích či koloběžkách směr Nebočady. Jejich cílem byl altán při cyklostezce u PP Nebočadský luh, kde jsem čekal na žáky s programem. Bohužel děti ale do cíle nedorazily, jelikož je zastihl silný déšť. Byla to škoda, jelikož krom seznámení se s PP Nebočadský luh bylo dětem slíbeno, že uvidí i hady – užovky hladké, které se toho dne obzvláště pěkně ukazovaly. Dětem jsem tedy alespoň odprezentoval následující den ráno fotografie zvířat, které jsem na místě toho dne pořídil.
Čtvrtek byl věnován geologii a ekosystémům. Žáci se seznámili s geologickou historií Děčínska, p. uč. Patová pro ně připravila aktivitu, při které si děti vytvořily vlastní model soptící sopky. Zjednodušený přehled ekosystémů pak prostřednictvím různých úkolů děti nejenom obohatil o nové poznatky, také si zde opět procvičily různou v práci s textem. Odpoledne jsem pro žáky měl připravený program na Kvádrberku, kde děti v týmech vyplňovaly tabulku, do které zaznamenávaly na základě informací z informačních cedulí, které druhy stromů jsou v parku původní a které nepůvodní a odkud tyto nepůvodní druhy pak pocházejí. Krom vyhledávání informací v textu u dvaceti druhů stromů se žáci také naučili, jak mezi sebou rozlišovat podobné druhy – např. buk a habr, javor a platan či dub letní a dub červený.
Na pátek jsem pak připravil výukový blok zaměřený na finanční gramotnost. Toto téma mělo 5 podkapitol – Peníze, Spoření a plánování, Kupecké počty, Rodinné hospodaření a Reklama. Žáci se formou videí a pracovních listů seznámili např. s tím, jak s penězi správně hospodařit či jak nenaletět klamavé reklamě. V závěru si zahráli minihru, ve které si zkusili hospodaření s penězi v domácnosti během jednoho roku. Paní učitelka Patová pak program dne doplnila o pokus zvaný lávová lampa, který vypadal nejenom efektně, ale krásně žákům presentoval problematiku hustoty látek. Na odpoledne pak paní učitelka vzala děti do školní kuchyňky a společně s nimi připravila medvídkové muffiny.
Celkově se týden ve škole vydařil. Rád bych zde poděkoval všem zúčastněným – paní učitelce Andree Patové za vhodné doplnění programu o zajímavé aktivity a zároveň za asistování žákům při plnění jednotlivých úkolů, rovněž bych rád poděkoval naší paní asistentce pedagoga Veronice Pavlíkové za skvělou pomoc mně a žákům a samozřejmě také žákům a žákyním, kteří se s chutí pouštěli do všech připravených aktivit.
Mgr. Lukáš Bartoň
V pátek 3. září jsme se po uvážení rozhodli, že ještě před několikaměsíčním „učebním drilem“ vyrazíme na chvíli do přírody. Naplánovali jsme si cyklovýlet se srazem před restaurací Kocanda. Počasí nám až neuvěřitelně přálo, panovala výborná atmosféra, všichni jsme byli ve výborné fyzické kondici, a tak než jsme se nadáli, seděli jsme v restauraci ve Velkém Březně. Zde jsme si dali pár dobrot a vyrazili zpět ke Kocandě.
Výlet se vydařil a všichni zúčastnění se shodli, že podobnou akci musíme zase v brzké době zopakovat.
Mgr. Michal Pazderka
V pátek 3. září se sešla prima parta mladých lidí a strávili společný den. Počasí bylo slunečné a výhled z vyhlídky Růženka byl úchvatný. Radost z povídání, krásných vůní a výrobků nám v Mýdlárně Rubens byla zprostředkována a zcela jistě se budeme rádi vracet a těšíme na další společné akce a výlety.
Mgr. Pavlína Kopejsková
1) Testování (žáci)
Celoplošné antigenní testování samostěrem z přední části nosu proběhne ve dnech 1. 9. (u prvňáků pro nerušení úvodního ceremoniálního dne 2. 9.), 6. 9., 9. 9. 2021 případně při nepřítomnosti v těchto dnech v nejbližším možném přítomném termínu.
Kdo se nemusí testovat:
- žáci, kteří mají plně dokončené očkování, a uběhla doba 14 dní od dokončení (nutnost prokázat se certifikátem)
- žáci, kteří prodělali onemocnění covid-19 a neuběhla doba 180 dní od prvního pozitivního testu (opět je nutnost toto prokázat certifikátem, či potvrzením od lékaře)
- žáci, kteří se nechávají testovat „po vlastní ose“ v odběrových místech) a prokáží se negativním výsledkem (potvrzení z odběrového místa) – platnost antigenního testu je 72 hodin, platnost PCR testu je 7 dní
- žáci, kteří odmítnou testování na místě, či jejich rodiče, kteří prokazatelně – přes systém Bakaláři – zprávou odmítnou testování (tito žáci však musí mít po celou dobu, ve všech místech školy bez výjimky a mimo školu všude, kde nedodržují rozestup 1,5 metru, nasazenu roušku), dále nesmí cvičit a zpívat. Pokud toto nebudou respektovat, budou umístěni do izolační místnosti do vyzvednutí rodiči – je jim neumožněna účast na prezenční výuce.
2) Ochrana dýchacích cest
Do všech prostor školy je povolen vstup s ochranou dýchacích cest, viz níže uvedené ochranné prostředky:
- žáci, kteří jsou negativně testovaní, mají roušky zakrývající nos i ústa nasazeny ve všech společných prostorách školy (chodby, toalety, při pohybu ve třídě), pokud sedí na místě ve třídě, roušku mohou odložit
- žáci, kteří odmítnou testování, musí mít roušku zakrývající nos i ústa po celou dobu výuky ve všech prostorách školy a mimo školu, kde nedodržují odstup od ostatních 1,5 m.
- z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest jsou plošně vyjmuty osoby s poruchou intelektu apod. a dále osoby, které nemohou mít ze závažných důvodů nasazenu roušku – toto však musí být doloženo lékařským potvrzením, kde bude výslovně uvedeno, že daná osoba nemůže mít nasazen žádný ochranný prostředek.
Ostatní zůstává vesměs ve stejném režimu, jako na konci minulého školního roku.
vedení školy
Ve středu 8. 9. 2021 se běží školní běh. V tento den bude oslava Olympijského dne probíhat po celé České republice. Běh bude tradičně probíhat na Mariánské louce v Děčíně. Věříme, že si Olympijský den užijete, že se děti dozví a naučí něco nového, ale hlavně, že budou mít zase možnost se společně hýbat a sdílet radost z pohybu. Třídy obdrží informace přes systém Bakalář a své vyučující.
Mgr. Pavlína Kopejsková
Nepředaná vysvědčení si můžete převzít v kanceláři školy do 16. 7. každé pondělí a středu v čase 9:00 - 11:00 hodin.
Nevyzvednutá vysvědčení do 16. 7. budou žákům předána při návratu do školy.
Velké poděkování patří našim žákům ze 6.A a 6.B za sponzorský dar Městskému útulku Děčín.
Žáci celkem poskytli 3.000,- Kč na pomoc zvířatům v nouzi.
Děkujeme a jsme rádi za mladé lidi, kteří pomáhají a nejsou lhostejní.
Mgr. Kopejsková Pavlína
Skvělá parta mladých lidí zvládla poslední školní den. Počasí všem přálo a 45 km cyklisté zvládli s přehledem. Na závěr si celá prima parta dopřála občerstvení a nyní se již těší na prázdniny.
Mgr. Kopejsková Pavlína
Vážení zákonní zástupci,
zápisy do školní družiny proběhnou v prostorách školní družiny. V celém článku jsou rozepsány termíny zápisu i podmínky pro přijetí dětí do školní družiny.
Ve středu 23.6.2021 proběhl projektový den k volbě povolání i na 1. stupni.
Projektový den byl zaměřený na povolání kolem nás. Žáci se měli seznámit s profesemi, s nimiž se denně setkávají, a udělat si představu o tom, co které povolání obnáší. Také se zamýšleli nad tím, čím by chtěli být oni sami.
Malí žáčci si četli básničky, hádanky a prohlíželi si obrázky na téma povolání. Přiřazovali kartičky s obrázky povolání, pracovních nástrojů apod. Pantomimicky předváděli jednotlivá povolání, skládali a lepili popletené věty na téma povolání, nacvičili taneček o popelářích.
Žáci 2.A si vytvářeli svou knihu o vybraném povolání, kterou v závěru projektového dne představili svým spolužákům.
Žáci 2. C navštívili areál Libverdy, kde se seznámili s chovem koní, prohlédli si veterinární ordinaci, nahlédli na operační sál, vyzkoušeli si fonendoskop a ultrazvuk, sledovali na rentgenu štěňátka v břiše feny, dozvěděli se, jak pečovat o zvířecí mazlíčky. Následovala prohlídka sadu a výběhů pro hospodářská zvířata, botanické zahrady, skleníků. Děti se tak seznámily se zahradnickými a chovatelskými profesemi.
Třeťáci diskutovali o povoláních rodičů, popisovali ostatním, co které povolání obnáší. S paní asistentkou, bývalou zdravotní sestrou, si vyzkoušeli obvázat rány, poskytnout první pomoc. Hráli pantomimu, skládali rozstříhanou básničku o povoláních, skládali čtyřlístky (povolání, předpoklady, pracovní činnosti, pracovní prostředky). V popletených obrázcích hledali ukrytá povolání a předměty, které lidé k výkonu povolání potřebují.
Čtvrťáci si rovněž vyzkoušeli pantomimu, tipovali výši průměrných mezd a platů. Ve skupinách tvořili myšlenkové mapy – každá skupina dostala zadáno pracovní prostředí, úkolem bylo vymyslet co nejvíce pracovních pozic typických pro dané prostředí. Napsali krátkou slohovou práci na téma „Čím chci být“ a seznámili se se slovní zásobou týkající se povolání v angličtině. Své znalosti pak využili při hraní her a vyplňování pracovních listů. Žáci 4.B si dokonce vytvořili své vlastní pexeso s povoláními.
Páťáci se na projektový den nachystali už doma – žáci 5.A si připravili rodokmen s povoláními rodinných příslušníků, žáci 5.B přišli v kostýmech, které měly symbolizovat povolání, které by chtěli v budoucnu vykonávat. Vyprávěli si o povoláních rodičů, přemýšleli o tom, čím by chtěli být oni sami. Žáci 5.A si zahráli na kuchtíky a připravili zeleninové a ovocné saláty, které pak ochutnávali a hodnotili. Poté vyplňovali pracovní listy, hráli pantomimu, hádali povolání.
V závěru projektového dne se všechny děti zamýšlely nad tím, čím by chtěly být – některé kreslily obrázky, jiné napsaly krátkou slohovou práci.
Žáci se tak v průběhu projektového dne hravou formou seznámili s různými povoláními a zamýšleli se nad tím, jaké povolání by chtěli vykonávat.
Ve středu 23.6.2021 se na 2. stupni uskutečnil projektový den "Volba povolání".
Žáci se v průběhu 4 vyučovacích hodin vystřídali vždy na 4 stanovištích.
6. a 7. ročníky si vyzkoušely v tělocvičně testy fyzické zdatnosti a seznámily se se zásadami první pomoci. Dále absolvovaly testy sebepoznání (postřeh, pozornost, paměť, schopnost předvídat a přesnost). V učebně přírodopisu si žáci zahráli na přírodovědce - v úvodu hodiny se seznámili s tím, jaké školy je potřeba vystudovat, aby našli uplatnění v některém z podoborů biologie. Dále vymýšleli, jaké vlastnosti a předpoklady by měl mít člověk, který chce toto povolání vykonávat. Následně si žáci připomněli zásady práce s mikroskopem a přešli k laboratorní práci. Měli za úkol zkoumat pod mikroskopem škrob rostlin, konkrétně škrob z pletiv bramborové hlízy. Byl jim demonstrován důkaz škrobu v bramborové hlíze za pomoci Lugolova roztoku, který barví škrob tmavě modře až černě. Na závěr měli žáci za pomoci přiloženého klíče určit, ze které rostliny pochází práškový škrob, který jim byl předložen. Ve fyzikální a chemické laboratoři následovaly pokusy s nafouknutým balonkem zaměřené na hustotu a tlak vzduchu, statickou elektřinu a vznik oxidu uhličitého. Poté žáci vyplnili jednoduchý pracovní list a protokol.
Žáci 8. a 9. ročníku zpracovávali na PC prezentace o neobvyklých povoláních, v němčině si rozšířili svou slovní zásobu o názvy různých povolání, pracovních činností, prostředků a pracovního prostředí. Dále si vytvořili životopis v angličtině. Na posledním stanovišti trénovali za pomoci tabletů svou finanční gramotnost a vyplňovali pracovní listy.
Pátou hodinu žáci strávili ve svých kmenových třídách, kde si spolu s třídními učiteli popovídali o svých představách o budoucím povolání, zhodnotili průběh projektového dne a vyplnili hodnoticí dotazník.
Žáci měli možnost v průběhu PD vyzkoušet si své dovednosti, schopnosti, rozšířili své jazykové a matematické dovednosti, seznámili se teoreticky i prakticky s vybranými povoláními, zamysleli se nad svou volbou povolání.
Zpříjemnit si konec školního roku a užít si jako třída jeden z posledních společných dní – takový byl plán 9. A na pátek 18. 6. A plán to byl vskutku zajímavý – dojet ze Starého Města do Dolního Žlebu po Labi na raftech.
Počasí slibovalo nádherný slunečný den, posádka 3 raftů se sešla v 8:30 u loděnic a po nutné instruktáži nám už nic nebránilo tomu, abychom si společně užili parádní den. Většina z nás na raftech seděla poprvé, takže byl na počátku trošku strach v očích, co od toho vlastně „máme čekat“, ale po prvním kontaktu pádla s vodou nervozita opadla.
Během jízdy proběhly lehké vodní bitvy (to abychom nedostali na sluníčku úpal), hrála hudba, zpívali jsme a volali pověstné vodácké „ahoooooooj“ na cyklisty projíždějící po cyklostezce. Po dvou hodinách jsme dojeli k přívozu v Dolním Žlebu, skoro nikomu se nechtělo ven a v očích byl vidět tentokrát smutek z toho, že „to už jsme jako tady???“
Přívozem jsme se nechali převézt na druhou stranu a v restauraci Dolní Grund si dali něco dobrého k jídlu. Holky to „prubly“ a z jídelního lístku zkusily hranolky na sladko s čokoládou. Upřímně…není moc o co stát. Pro zpáteční cestu byly dvě varianty – buď pěšky po cyklostezce a nebo vlakem. Vzhledem ke stále stoupající teplotě a plným břichům z oběda jsme se rozhodli pro vlak.
9. A – jménem celého učitelského sboru vám všem přeji, abyste vaší další životní cestou pluli v pohodě a poklidu tak, jak jste si pluli v pátek na Labi. Moc vám všem děkuji za super akci a také panu učiteli Michálkovi za doprovod.
Mgr. Lucie Štěpánková
Výsledky vědomostní soutěže s NP České Švýcarsko
Žáci naší školy – Vojtěch, Adam a Jan Miškovský – se účastnili vědomostní soutěže, kterou každoročně vyhlašuje NP České Švýcarsko. Téma bylo „Jeskyně a podzemní prostory Českého Švýcarska a Labských pískovců“. Vzhledem ke správným odpovědím na soutěžní otázky byli žáci zařazeni do slosování o ceny s tématikou národního parku. Štěstí jim přálo a všichni tři byli vylosováni.
Více o letošním ročníku soutěže na https://www.npcs.cz/vedomostni-soutez-k-mezinarodnimu-roku-jeskyni-krasu-byla-vyhodnocena-ma-sve-vyherce.
Klukům gratulujeme.
Mgr. Lukáš Bartoň