• PROSTŘEDÍ ŠKOLY

pondělí, 03 říjen 2022 16:21

Návštěva z Hradce Králové

Od pátku 23. září do neděle 25. září využívali zázemí naší školy studenti z královéhradeckého Gymnázia Boženy Němcové. Pro studenty jsem společně s jejich vyučující biologie – Mgr. Lucií Luštincovou – připravil přírodovědně zaměřený program, jehož cílem bylo účastníky seznámit se zdejší faunou a flórou. Exkurze byly celodenní, probíhaly během dne i noci.

Účastníkům byla po jejich příjezdu představena učebna biologie a její výbava, jako pozornost byly pro všechny připraveny materiály, které darovala správa Národního parku České Švýcarsko.

Terénní část pátečního odpoledne byla zaměřena na invazivní druhy rostlin v Děčíně, kterých zde máme bohužel vysoké množství. Presentovány byly druhy jako pajasan žláznatý (Ailanthus altissima), slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus), trnovník akát (Robinia pseudoacacia) a mnoho dalších. Noční program pak zahrnoval vycházku za bobry na Ploučnici a za mloky na Kvádrberku. Jak bobra evropského (Castor fiber), tak mloka skvrnitého (Salamandra salamandra) se nám podařilo najít. Na Kvádrberku nás pak překvapil nález koníka jeskynního (Troglophilus neglectus), který se vyskytuje pouze ve štolách v CHKO Labské pískovce a NP České Švýcarsko a pak v okolí Hrubé Vody na Moravě.

Sobota pak byla věnována Kaňonu Labe. Během celodenní túry se studenti seznámili s geologií místa, s typickou faunou a flórou. Presentovány byly druhy jako např. borovice vejmutovka (Pinus strobus), dub letní (Quercus robur), zimní (Quercus petraea) i invazivní dub červený (Quercus rubra) a mnoho dalších rostlin. Z živočichů jsme pozorovali např. krkavce velkého (Corvus corax), slepýše křehkého (Anguis fragilis) nebo larvy tesaříka kousavce (Rhagium sp.). Večerní program pak zahrnoval ještě jednu výpravu za bobry.

Neděle pak byla už ve znamení balení se k odjezdu. Předchozí dny byly celkem fyzicky náročné, byli jsme prakticky neustále na nohách, vzhledem k nočním výšlapům se šlo usínat po půlnoci, ráno se pak nemohlo moc vyspávat, aby se stihl všechen program.

Akci hodnotím jako velice zdařilou, viděli jsme vše, co jsme chtěli, a i něco navíc. S paní učitelkou Luštincovou bychom rádi v létě zrealizovali akci pro žáky z naší školy, už nyní se těším na další spolupráci.

Na závěr děkuji studentům za zájem o poznání přírody našeho města a jeho okolí, paní učitelce Luštincové za spoluorganizaci akce a doplnění terénních exkurzí o informace zejména z oblasti botaniky a paní Jarmile Judové ze Správy NP České Švýcarsko za poskytnutí informačních materiálů pro studenty.

Přečteno: 189 x Naposledy změněno pondělí, 03 říjen 2022 16:26