středa, 13 prosinec 2023 11:16

Advent – ročníkový projekt v občanské výchově

Prosincový čas si žáci osmičky a devítky zpříjemnili zpracováváním projektu v občanské a výtvarné výchově. Téma bylo jasné – Advent v Čechách.

Vánoční náladu můžeme pociťovat již počátkem adventního období, které začíná první ze čtyř adventních nedělí před Štědrým dnem. V roce 2023 připadá první adventní neděle na 3. prosince.

Advent (z latinského adventus) znamená doslova "příchod" a v západní liturgii jím začíná církevní rok. Své jméno dostalo toto období proto, že je čekáním na příchod Mesiáše, kterým je pro křesťany narození Ježíše Krista.  Advent byl tradičně dobou půstu. Symbolem adventu je v našem prostředí adventní věnec se čtyřmi svícemi, které se postupně zapalují – každou adventní neděli se přidá další. Světlo svíček symbolizuje příchod Krista. Zhruba od poloviny 20. století dostávají děti v adventu čokoládový adventní kalendář, který jim usnadní čekání na Štědrý den. Města jsou v adventní době slavnostně vyzdobena, výlohy obchodů se třpytí vánočními dekoracemi a na mnoha místech jsou vztyčeny vánoční stromy jako hlavní symboly nadcházejících svátků. Na Staroměstském náměstí v Praze byl poprvé postaven vánoční strom republiky 20. prosince 1925. Pod patronací města se zde konaly sbírky pro sirotčince každoročně až do roku 1941. Po válce byla tradice krátce obnovena, ale na počátku padesátých let byla zrušena. První porevoluční vánoční strom na Staroměstském náměstí byl postaven v roce 1992.

Práce obou tříd jsou vystaveny na 2. stupni.

Mgr. Iva Košková