• MODERNÍ POMŮCKY

úterý, 02 duben 2024 14:15

Velikonoce – projekt 8. B a 9. A

Měsíc březen nabídl žákům 8. a 9. tříd námět k třídním projektům – Velikonoce.

Velikonoce tradičně slavíme na jaře. Víte ale, proč je vlastně slavíme a kde se vzali tradiční rituály, které s nimi souvisejí?

V původní tradici jsou Velikonoce zejména oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které připadá na neděli. Jde o nejvýznamnější křesťanský svátek. V naší kultuře se však spíše udrželo lidové pojetí těchto svátků coby oslavy jara. Z této tradice pak vycházejí i nám známé zvyklosti a četné atributy oslavující počátek nového života. K těm asi nejvíce zažitým patří určitě pomlázka, tedy šlehání děvčat spleteným vrbovým proutím. V kontextu dějin se vlastně jedná o obyčej veskrze nový. Šlehání děvčat vrbovými proutky má svůj důvod, symbolicky se jim tak jejich prostřednictvím mělo předat mládí, svěžest a ohebnost.

Dívky, které se potkají s koledníky, tak budou celý rok krásné a zdravé.

Mgr. Iva Košková + žáci 8. B a 9. A

Přečteno: 21 x Naposledy změněno pátek, 05 duben 2024 14:22